בית מאמרים כלליים דיקור סיני - שיטת ריפוי עתיקה שעובדת

דיקור סיני - שיטת ריפוי עתיקה שעובדת

הדפסה דוא
הטיפול באמצעות מחטים דקיקות הנקרא גם "דיקור סיני" הינו שיטת טיפול סינית עתיקה, שהיתה בשימוש נרחב של חכמי סין כבר בשנת 2600 לפני הספירה. בתקופת השליט חואנג צ'י עלתה ופרחה הרפואה הסינית, אולם דעכה לאיטה במאות השנים שלאחר מכן. מי שהשיב לדיקור הסיני את הכבוד המגיע לו הוא השליט הדיקטטור מאו צה טונג שטבע אותו כסמל העם הסיני.
 
שיטת טיפול זו הפכה לאלטרנטיבה אמיתית גם ברפואה המערבית, והשפעתה מבוססת היטב גם מבחינה מחקרית. כך למשל, במחקר שנערך בספרד וממצאיו הופצו בירחון הבריטי המוכר British Medical Journal נמצא כי אחת הדרכים היעילות ביותר להפחתת תסמיני דלקת פרקים היא... כן, ניחשתם נכון - הדיקור הסיני. בעקבות מחקר זה, בוצעו מספר מחקרים נוספים שגילו כי הדיקור יעיל מאוד עבור כאבי גב תכופים, מגרנות וכאבי ראש מסוגים אחרים, בעיות פוריות ומגוון מחלות נוספות. אגב, דווקא משום שהדיקור הוכח בעשרות מחקרים רפואיים ויעילותו רבה, אם משתמשים בו באופן לא מקצועי הוא עשוי לגרום לנזק, כמו למשל להביא לזירוז לידה לא צפוי. לכן, יש צורך לפנות למטפל מקצועי ומיומן.
 

כיצד הדיקור עובד היכן ששיטות אחרות נכשלו?

 
כיצד ייתכן שדיקור בלבד, ללא החדרה של חומרים נוספים, מסייע היכן ששיטות טיפול אחרות נכשלו? 
 
מהמחקרים הרבים שבוצעו סביב נושא הדיקור עולה שהדיקור הסיני מגרה את קצות העצבים, ועובר דרך חוט השדרה לכיוון בלוטת יותרת המוח. תהליך פשוט זה מסייע לשחרור אנדורפינים ואנקפלינים משככי כאבים לצד הורמונים נוספים. פעילותם של חומרים אלו, דומה לזו של המורפיום והם המונעים שחרור אותות כאב במקומות שונים בגוף. בנוסף, הדיקור מסייע לכוון חומרים אלו למקומות באזור הנדקר וגם לאיברים מרוחקים יותר.

כיצד מתבצע הטיפול?

דיקור סיני מתבסס על החדרת מחטים דקיקות לנקודות דיקור אסטרטגיות בגוף, כשלכל נקודה השפעה אחרת על המטופל. על פי רוב, המטפל בדיקור הסיני שואף לשלב בין מספר נקודות דיקור, על מנת להביא את הגוף למצב של איזון מחודש.
השלב הראשוני של הטיפול מתמקד באבחון המטופל. המטפלים ברפואה הסינית נעזרים בעיקר בהתרשמות כללית מן המטופלים שלהם, מדידת דופק, אבחון הלשון וכמובן בדיקה יסודית של האזור בו הופיעו הסימפטומים. לאחר מכן, בשלב השני, תבנה תוכנית טיפולית המתבססת על התשאול הראשוני.
 
טיפולי הדיקור עצמם, מתבצעים באמצעות מחטים חד פעמיות, המוחדרות במספר נקודות לאורך  ערוצי אנרגיה בגוף המטופל (הנקראים גם מרידיאנים). על פי רוב יבחרו המטפלים במספר נקודות הקשורות לסימפטום ממנו סובל המטופל. במקרה של כאבי גב, למשל, אין חובה לדקור בגב. ניתן להחדיר את המחטים למקומות שונים ברחבי הגוף, בגלל שהמרידיאן עובר בסופו של דבר גם באזור הגב.

חוששים ממחטים? צפירת הרגעה

המילה "דיקור" מעוררת אצל רובנו קונוטציה שלילית ביותר. זאת בדרך כלל, עד שאנו מגיעים בפועל לספת הטיפול של המטפל. למעשה, מדובר במחטים שונות מאלו של רופאי השיניים או הרופאים, מחטי הדיקור הן גמישות ודקות הרבה יותר, ולא מוציאים או מכניסים דרכן חומרים אל הגוף.
 
הטיפול "כואב" אף פחות מעקיצת יתוש, ובנוסף גם בהוצאת המחטים לא נשאר סימן על הגוף. ככל שבחרנו בטיפול בדיקור סיני מקצועי יותר, כך הוא כמעט ולא ילווה בתחושת חוסר נעימות.
 
 

חפשו באתר