בית מאמרים כלליים ההבדל בין איכות חיים לרמת חיים

ההבדל בין איכות חיים לרמת חיים

הדפסה דוא
ישנו הבדל משמעותי ומהותי בין שני מושגים שלעיתים קרובות אנו מבלבלים בינהם. ההבחנה בין שני המושגים יכולה לסדר ולהבהיר נושא חשוב שנוגע לאושר וההנאה שלנו מהחיים. שני המושגים הם - איכות חיים ורמת חיים.

מהי רמת חיים

רמת חיים נמדדת לרוב בפרמטרים סטטיסטיים חיצוניים כמו - הכנסה ממוצעת לעומת הוצאות מחייה, רמת רווחה כלכלית, כמות ואיכות השירותים השונים שאנו מקבלים וסוגי השירותים השונים שאדם יכול להרשות לעצמו, תוחלת חיים, תנאי דיור, כלי רכב ועוד.

בעוד שרמת החיים קשורה בקשר ישיר למדדים כלכליים וככל שהמצב הכלכלי שלנו טוב יותר, כך עולה לרוב גם רמת החיים, אין למדד זה קשר ישיר לאושר הנפשי שלנו.
אמנם הנגישות והזמינות של שירותים שונים, האפשרות לממש את עצמנו ולעשות מה שאנחנו אוהבים מתאפשרת יותר ככל שרמת החיים שלנו עולה, אך בפועל מצב האושר הנפשי - הסיפוק וההנאה שלנו מהחיים, לא בהכרח קשור לרמת החיים.

מהי איכות חיים

איכות החיים היא מדד סובייקטיבי הקשור לרמת האושר, הסיפור, ההנאה ושביעות הרצון האישית מהחיים.
איכות החיים קשורה לתחושות של בטחון, של סיפוק, אהבה, מימוש עצמי ותחושה כללית של משמעות וסיפוק.

אם נבחן את השאלה מה חשוב יותר - רמת חיים או איכות חיים?
אני חושב שלרוב נסכים על כך שאיכות החיים היא חשובה יותר ובעצם, הסיבה היחידה שאנו שואפים לרמת חיים גבוה יותר, היא שאנו מאמינים שרמת חיים גבוהה יותר גוררת איכות חיים גבוהה יותר.
הרי אף אחד לא מאחל לעצמו להיות עשיר אומלל, מריר, בודד ומדוכא. לעומת זאת רבים מאתנו יסתפקו בחיים ללא עושר כלכלי רב אבל עם תחושת משמעות, אהבה, בטחון וסיפוק.

רובנו שואפים לשפר את רמת החיים שלנו, שואפים לשפר את המצב הכלכלי שלנו מתוך שאיפה להרגיש יותר בטחון ולחיות בהנאה ובסיפוק ובאופן חלקי זה באמת כך - המצב הכלכלי קשור ללא ספק לרמת הבטחון שלנו אבל רק במידה מסויימת.

במידה רבה הרבה יותר, תחושת הבטחון, ההנאה והסיפוק שלנו קשורה ליכולת שלנו לקבל ולאהוב את עצמנו, כמו גם ביכולת להעריך את עצמנו.

בעיניי השילוב של רמת חיים ואיכות חיים הוא השילוב האידיאלי. לרוב, אחד המחסומים בפני קבלה ואהבה עצמית הוא שאם נקבל את עצמנו, לא נשתפר, לא נשאף ליותר ולא נשיג רמת חיים גבוהה יותר.
למעשה, המצב הוא הפוך - דווקא כשאנחנו לומדים לקבל ולאהוב את עצמנו, נפתחות בנו אפשריות ומוטיבציות חדשות שמאפשרות לנו לשפר גם את רמת החיים שלנו ולהינות מהדרך.
 

 
 

חפשו באתר